2144/975
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Et par sideborde af mahogni med tre ben. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. H. 53. Diam. 45. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og skjolder. Top på et bord med mellemrum ved samlinger. Fugttegn.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag
30 bud