2446/151
Flad pæreformet lommelærke af grønbrunt glas, knupret overflade med tekst 'Idsted' og 'Fredericia'. 1/4 pot. Conradsminde Glasværk. 19. årh.s anden halvdel. H. 16,2 cm.
Proveniens: Ingeniør Arthur Erik Rasmussen
Litteratur: Niels Andersen og Torben Errboe: Danske Lommelærker - brændevinsflasker fra 1830–1917. Afbilledet s. 148.
Indvendig aflang glasbobble. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering