Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
Mogens Andersen (f. København 1916, d. sst. 2003)
Tre kompositioner. Titel på Heerup “Regnverjskatten”. To er sign. og en er tryksign. Litografier og offset i farver. Varierende størrelse; Heerup: bladstørrelse 30×39, Andersen; bladstørrelse 42×38, og Mortensen: lysmål 63×48. (3)
Litteratur: Moestrup nr. 236.
Undersøgt i ramme. Original stand.
Moderne kunst og design, 27. april 2021