Hans Scherfig (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)
“Hyacinter og guldfisk”. Sign. Scherfig 1968, 133/290. Litografi i farver. Lysmål 46×56.
Litteratur: Hans Scherfig, “Rejse i junglen og på savannen: Litografier 1962–1978”, nr. 9, s. 41.
Undersøgt i ramme. Papiret er let gulnet.
Moderne kunst og design (udskudt), 4. marts 2017
18 bud