Paul Richer (f. Chartres 1849, d. Paris 1933)
“Sædemanden”. Skulptur af patineret bronze. Sign. Paul Richer samt bronzestøberstemplet Susse Frères Paris. H. 29,5 cm.
Proveniens: Kong Christian X (1870–1947) og Dronning Alexandrine af Danmark (1879–1952); herefter deres søn og svigerdatter, Arveprins Knud (1900–1976) og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark (1912–1995); derefter deres søn, Hans Excellence Ingolf Greve af Rosenborg (f. 1940) til i dag.
Dette værk er en del af vores Tema: H.E. Ingolf Greve af Rosenborg
Ældre malerier, møbler og varia, 6. marts 2023
43 bud