1908/505
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Fritstående to-personers sofa med pyramideformede ben af palisander, sider samt løse hynder i sæde, ryg og armlæn betrukket med patineret sort bøffelskind. Model V11. Udført hos Holger Christiansen, Aarhus. 1960–1970'erne. L. 166.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Sædehynder med reparationer og krakeleringer på skind. Dækbetræk under hynder defekt. Nyere gjorder.
Moderne kunst og design, 19. februar 2019
Vurdering
Hammerslag