2039/​42

“Saksisk Blomst, Let”. Dele af kaffe- og theservice af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. Royal Copenhagen. (25)

Bestående af: 6 par kaffekopper nr. 1870, 6 kagetallerkener nr. 1626, 5 par thekopper nr. 1551, 5 kagestallekener nr. 1625, asiet nr. 1604.

Saksisk Blomst: thedåse nr. 1221/1684.

Medfølger flaske fra en anden producent nr. 154/3.

Thedåse mangler låg. Let slitage på guld.

Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK