1410/1540
Ansbach terrin af fajance, ligeknækket, dekoreret i mangan med blomster og blade, lågknop i form af æbler og frugter. 18. årh. L. 34 cm.
Vakkelvoren låg, afslag på kanter, større afslag på lågets kant, side af terrin repareret. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 6. marts 2014
Vurdering
Hammerslag
10 bud