Tre græske/romerske formstøbte ansigter. Monteret på stande. Ca. 5.-4. årh. F. Kr. H. 8–16 cm. (3)
Proveniens: Bertil Sjöberg (1914–1999). Bertil Sjöberg var en svensk kunstmaler, der arbejdede både i Danmark, Spanien og Sverige. Fra omkring midt 1960erne til 1970erne etablerede han sin antiksamling og erhvervede antikker både på auktioner og gallerier.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Monterede med kraftig materiale, der ikke umiddelbart kan fjernes. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022
13 bud