Lise Isbrand (f. Kjellerup 1942)
Hans Isbrand (f. København , d. 1941)
Cirkulært spisebord med stel af rustfrit stål med seks dobbeltben, samlet med sorte beslag af metal. Plade af hvidt laminat på finsk krydsfinér. Model PJ 7029. Udført hos P. Jeppesen, St. Heddinge. H. 71,5. Diam. 120.
Møbelfabrikantforeningens møbelmesse i 1966.
Litteratur: Domus Danica/P. Jeppesen katalog 1968, side 10.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Ikke solgt