2043/​789

Lise Isbrand (f. Kjellerup 1942)

Hans Isbrand (f. København , d. 1941)

Cirkulært spisebord med stel af rustfrit stål med seks dobbeltben, samlet med sorte beslag af metal. Plade af hvidt laminat på finsk krydsfinér. Model PJ 7029. Udført hos P. Jeppesen, St. Heddinge. H. 71,5. Diam. 120.

Møbelfabrikantforeningens møbelmesse i 1966.

Litteratur: Domus Danica/P. Jeppesen katalog 1968, side 10.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Kategori
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt