Maurice Estève (f. Culan, Cher 1904, d. sst. 2001)
Masque vénitien. Litografi i farver 1986. Prøvetryk på tyndt papir med brede marginer trykt af Mourlot. Usign. Motiv 29×42. Bladmål 47×64. Uindrammet.
Litteratur: Maurice Estève, L'Oeuvre Gravé nr 93.
Kunst, antikviteter & design, 17. september 2020