44/2254
August Jerndorff (f. Oldenborg 1846, d. København 1906)
“Kronprinsesse Louise med Prins Gustav i Slotsparken”. Sign. monogram. Malt på træ. 54×33.
Proveniens: Frederik VIIIs hustru Dronning Louise (Lovisa) (1851–1926), som var nuværende ejers mormor. Afbildet
Malerier, 21. juni 2004
Vurdering
Hammerslag