44/​2254

August Jerndorff (f. Oldenborg 1846, d. København 1906)

“Kronprinsesse Louise med Prins Gustav i Slotsparken”. Sign. monogram. Malt på træ. 54×33.

Proveniens: Frederik VIIIs hustru Dronning Louise (Lovisa) (1851–1926), som var nuværende ejers mormor. Afbildet

Malerier, 21. juni 2004

Vur­dering

5.000–7.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK