Fridolin Johansen (f. Frederiksberg 1868, d. Nødebo 1908)
Et par portrætter af kunstnerens morfar og mormor, hjulmager Hans Andersen og hustru. Sign. monogram og dateret hhv. 20/9 83 og 14/9 83. Olie på lærred monteret på plade. Hver 27×20. (2).
Minimale afskalninger og krakeleringer. Han med to revner/reparationer i lærred samt enkelte retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
15 bud