2148/873
Kande af stentøj dekoreret med æggeskalsglasur. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark, 100. Udført 1937–1949. H. 22,5.
Fodrand med et afslafg L. 8 mm. Nogle overfladeridser og mærker. Alders- og brugsrelaterede spor, herunder mundingen med kalk indvendigt.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag
26 bud