1626/798
Ubekendt designer
Standerlampe af sortlakeret stål, fod og midterskive af messing, monteret med tre justérbare gennembrudte skærme, tre skærmholdere af messing med afbryderknap. 1950–1960'erne. H. maks. 179.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Fod med ridser og mærker. Skærme med enkelte ridser. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. juni 2016
Vurdering
Hammerslag