900/​416

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

Uden titel, 1972. Usign. Olie på lærred. 97×130.

Litteratur: Guy Atkins: “Asger Jorn. The Final Years 1965–1973”, London, 1980, nr. 1988, gengivet side 229. Litteratur: Troels Andersen: “Asger Jorn. En biografi. Årene 1953–73”, København, 1997, gengivet i farver side 235 og s/h side 234. Proveniens: Asger Jorn Estate.

Maleriet - fra november 1972 - er et af de allersidste fra Asger Jorns hånd, udført i atelieret i Colombes ved Paris.

De sidste år af Asger Jorns liv betegnes gerne som en periode af fornyet malerisk kreativitet - på linje med årene i midten af 1950erne. I 1970 stod et nyt, stort atelier klar i huset i Colombes ved Paris og Jorn gik til maleriet med nyt initiativ og friskhed.

Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021

Vur­dering

300.000–350.000 DKK

Hammerslag

380.000 DKK