2423/​843

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Mågen/Liljen”. Et sæt på fire armstole med stel af forkromet stål, sæde, ryg samt armlæn betrukket med sort skind. Model 3208. Udført og delvist mærket hos Fritz Hansen. (4)

Arne Jacobsen tegnede oprindeligt den slanke, kurvede Liljen™ stol til Danmarks Nationalbank. Dens karakteristiske brede skuldre og smalle talje er slående eksempler på, hvordan Jacobsen udforskede og udfordrede finérens muligheder og evne til at skabe perfekte kurver samt ultimativ komfort. Kilde: Fritz Hansen.

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 64. Mobilia nr. 172, 1969.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En stol med skævhed og løshed i stel. Skind med ujævnheder.

Moderne kunst og design, 4. juni 2024

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK

16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.500 DKK
15.000 DKK