Roger Cailliot (f. 1862, d. ?)
Bretonsk kvinde lægger vasketøj ud til tørre. Sign. R. Cailliot. Olie på lærred monteret på plade. 55×46.
Proveniens: Forhenværende overinspektør ved Den Kongelige Kobberstiksamling på Statens Museum for Kunst, kunsthistoriker Erik Fischer (1920–2011).
Retoucheringer. Mindre krakeleringer og enkelte minimale afskalninger ved kant. Nålehul ved kant retoucheret.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. maj 2021
20 bud