2114/​854

Dansk design

Justérbar væglampe af sortlakeret metal. Trykknapafbryder på skærm. Udført ca. 1930'erne. Maks. L. 89.

Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker samt mindre buler på top. Senere sortbemalet. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 6. april 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK