2003/1228
Smykkesamling bestående af ring af grønlandsk finguld, perlehalskæde af talrige kulturperler med lås af 14 kt. guld prydet med opal samt perlebroche af 14 kt. guld prydet med syv ferksvandskulturper med nål af forgyldt metal. L. 42 cm. Og 4,5 cm. Str. 56. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Opal i stykker.
Smykker, 15. januar 2020
Vurdering
Hammerslag