1946/264
Kinesisk jakke af sort silke vævet med rondeller hvori drager jagende den flammende perle, kanter og krave med broderier, delvist med Pekingknude, af blomster og figurer, med forgyldte, runde knapper. 1920erne. L. c. 98 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Invendig nogle pletter.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag
24 bud