1946/​264
Kinesisk jakke af sort silke vævet med rondeller og rigt broderet. 1920erne. L. c.98 cm.

Be­skriv­el­se

Kinesisk jakke af sort silke vævet med rondeller hvori drager jagende den flammende perle, kanter og krave med broderier, delvist med Pekingknude, af blomster og figurer, med forgyldte, runde knapper. 1920erne. L. c. 98 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Invendig nogle pletter.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Asiatisk kunsthåndværk

Vur­dering

6.000 kr.

Hammerslag

10.500 kr.

24 bud

10.500 kr.
10.000 kr.
9.500 kr.
9.000 kr.
8.500 kr.
(Autobud) 8.000 kr.
8.000 kr.
(Autobud) 7.500 kr.
7.000 kr.
6.500 kr.
6.000 kr.
(Autobud) 5.500 kr.
5.000 kr.
4.800 kr.
(Autobud) 4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
(Autobud) 4.000 kr.
4.000 kr.
3.800 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.