Bode Willumsen (f. København 1895, d. 1987)
Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)
Tresidet lågkrukke af stentøj, modelleret med personmotiver og fabeldyr i relief, dekoreret med solfataraglasur. Sign. monogram, 20160. Lille bordskål af stentøj, dekoreret med Sung glasur. Stemplet monogram, 20162. Figurgruppe af stentøj modelleret i form af havfrue siddende på sæl. Dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram, 22036. Skål af stentøj, modelleret med gorilla og slange, dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram, 21738. Kgl. P. (4)
Figurgruppe: H. 28. Tresidet vase: H. 19. Skål: H. 11,5. Diam. 17.
Almindelig brugsslitage. Tresidet lågvase indvendigt med rester af klæbemiddel.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
35 bud