1821/1503
Et par danske rokoko saltkar af sølv, indvendigt forgyldte, ovale skåle med fliget fanekant, på fodstykke drevet med rocailler og kæmninger. Mester Gerhard Hass, København 1771. Vægt 199 gr. H. 6,5 cm. To senere saltskeer af sølv medfølger. (2+2)
Litteratur: Chr. A. Bøje: Danske guld og sølv smedemærker, 1979. Bd 1, s. 140, står nævnt under mesteren Gerhard Hass: Et par saltkar KM 1771.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 24. maj 2018
Vurdering
Hammerslag