1844/838
Lille, kantet lågskål af violet og opalfarvet matteret glas udskåret og delvist emaljedekoreret med motiver af violer i relief. Låg af sølv ligeledes dekoreret med violer i violet, grøn, blå og hvid emalje. Låg vægt 60 g. Sign. Daum Nancy. Udført cirka 1900–1910. H. 6,4. B. max. 8. L. max. 8.
Alders- og brugspatina. Selve glasskålens munding med enkelte minimale afslag på kant. Lågets top: ovalt afslag i emaljens overflade (L. ca. 1,8).
Moderne kunst og design, 30. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag