2040/192
Harald Schumacher (f. København 1836, d. sst. 1912)
Parti med en nonne gående på en skovsti. Sign. H. S. [...] Aug. 189[?]. Olie på lærred. 45×39,5.
Lærredet er dubleret. Minimale retoucheringer. Mindre krakeleringer og afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
Vurdering
Hammerslag