2027/935
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Lænestol af bøg, løse hynder i sæde og ryg betrukket med dybthæftet naturskind. Model 2100. Udført og mærket hos Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ompolstrede hynder. Pletter.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud