2119/518
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Cylindrisk vase af stentøj, dekoreret med hvid krakeléglasur. Sign. Salto. Kgl. P. Utydeligt dateringsstempel. H. 15,8–16,2. Diam. 7,5.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
23 bud