12124/​118

Marie Laurencin (f. Paris , d. sst.)

Portræt. Tryksign. og dateret 1946. Udført til program for et velgørenheds arrangement 1946. Trykt af Mourlot på velin du Marais papir. Litografi i farver. Motivmål 30×24,5. Rammemål 47×41.

Litteratur: Marchesseau: Catalogue raisonne de l'Loeuvre grave de Marie Laurencin # 239.

Undersøgt i ramme. Papir gulnet. Ramme med afslag i nederste højre hjørne.

Kunst, antikviteter & design, 17. juni 2021

Vur­dering

800–1.000 DKK

Hammerslag