Vibeke Fischer (f. Hellerup 1944)
Tre skåle af stentøj. Dekoreret med blå glasur med udsparet geometrisk dekor med blå, turkise og orange glaserede elementer. Sign. monogram, samt dateret hhv. 90, 98, og 98. Unika. H. 10,5–12,7. Diam. 15–17,3. (3)
Lille brochure omhandlende Vibeke Fischers keramik medfølger.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Største skål indvendigt med kalkrester samt minimalt afslag på øverste kant.
928510 |