1947/​851

Karl Hagenauer (f. Wien 1898, d. Wien 1956)

Tekande og kaffekande af patineret kobber. Kaffekanden med hank og tud af messing. Hanke og lågknopper af træ. Stemplet Made in Denmark, Illums Bolighus. H. hhv. 10,5 og 16,5. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Kaffekande med flere buler på korpus.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK