1947/​851 Karl Hagenauer: Tekande og kaffekande af patineret kobber. Kaffekanden med hank og tud af messing. (2)

Be­skriv­el­se

Tekande og kaffekande af patineret kobber. Kaffekanden med hank og tud af messing. Hanke og lågknopper af træ. Stemplet Made in Denmark, Illums Bolighus. H. hhv. 10,5 og 16,5. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Kaffekande med flere buler på korpus.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Kunstner

Karl Hagenauer (f. Wien 1898, d. Wien 1956)

Vur­dering

3.000–4.000 kr.

Hammerslag

1.550 kr.

1.550 kr.
1.500 kr.