2443/207
Russisk cigaretui af sølv, indvendig forgyldt, graveret med geometriske mønstre samt kartouche med adelkronet ejerinitialer. Latinsk mestermærke JAL, guardein Victor Savinkov 1867 i Moskva, Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84. Vægt 186 g. L. 12,5 cm.
Det er muligt, at cigaretetui er udført i Skt. Petersborg og lødigheden godkendt i Moskva.
Minimal alders- og brugsslitage, inkl. enkelte lette ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud