2443/​207

Russisk cigaretui af sølv, indvendig forgyldt, graveret med geometriske mønstre samt kartouche med adelkronet ejerinitialer. Latinsk mestermærke JAL, guardein Victor Savinkov 1867 i Moskva, Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84. Vægt 186 g. L. 12,5 cm.

Det er muligt, at cigaretetui er udført i Skt. Petersborg og lødigheden godkendt i Moskva.

Minimal alders- og brugsslitage, inkl. enkelte lette ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 21. oktober 2024

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.900 DKK

10 bud

1.900 DKK
1.850 DKK
(Autobud) 1.800 DKK
1.800 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK