2443/​207

Russisk cigaretui af sølv, indvendig forgyldt, graveret med geometriske mønstre samt kartouche med adelkronet ejerinitialer. Latinsk mestermærke JAL, guardein Victor Savinkov 1867 i Moskva, Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84. Vægt 186 g. L. 12,5 cm.

Det er muligt, at cigaretetui er udført i Skt. Petersborg og lødigheden godkendt i Moskva.

Minimal alders- og brugsslitage, inkl. enkelte lette ridser og mærker.

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.900 DKK

10 bud

831267 1.900 DKK
900678 1.850 DKK
1002952 (Autobud) 1.800 DKK
900678 1.800 DKK
1002952 (Autobud) 1.750 DKK
900678 1.700 DKK
1002952 (Autobud) 1.650 DKK
900678 1.600 DKK
1002952 1.550 DKK
900678 1.500 DKK