891/​172

Jules Degoullons, tilskrevet (f. ca. 1671, d. 1737)

Et par Régence konsoller af forgyldt træ med plader af egyptisk porfyr, hver med sarg udskåret med satyr maske flankeret af drager, slynget gennembrudt bladværk og ornamentik. Frankrig, ca. 1720. H. 87. B. 116. D. 49. (2)

Proveniens: Winston Frederick Churchill Guest (1906–1982), solgt hos auktionshuset Parke-Bernet, New York, d. 2. december 1967, lot 137. Dalva Brothers, New York, maj 1968. French & Company købt hos Christie's, New York, 24 november 1998, lot 28. Christie's Paris 13. april 2017, lot 124.

Møbelsnedker og skulptør Jules Degoullons var del af firmaet 'Société pour les Bâtiments du Roi' grundlagt i 1699. Sammen med André Legoupil, Marin Bellan and Pierre Taupin varetog de den unde Konge Louis XVs slotte og bygninger. Lignende konsol som dette par konsoller med samme design og udskæringer, i en større version, blev fremstillet i 1713 til Château de Bercy og indgår idag i samlingen på Musée du Louvre, Paris.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019

Vur­dering

500.000 DKK

Hammerslag