2050/​8794

Nicolai Vasilievich Alexeev (, Moskva)

Russisk sukkerskål af sølv, dekoreret med cloisonné emalje i farver, monteret med hank. Nicolai Vasilievich Alexeev, guardein Ivan Sergeieivich Lebedkin i Moskva 1896–1908, lødighed 88. Vægt ca. 316 g. H. 7 / 14. Diam. 12,5.

Proveniens: Ægteparret Nadia Lindemann, f. Borodina (f. Vladivostok 1898, d. Frederiksberg 1982) og Georg Emanuel Lindemann (f. København 1896, d. Frederiksberg 1991). Han arbejdede som telegrafist for Det Store Nordiske Telegrafselskab, og mødte sin hustru i området omkring Vladivostok, hvor de giftede sig og bosatte sig. I slutningen af 1930'erne flyttede de til Danmark, medbringende bl.a. denne sukkerskål. Herefter deres barnebarn til idag.

På vedhæftede fotografi sidder den aldrende Georg Emanuel Lindemann i ægteparrets hjem i Danmark. Den nævnte russiske sukkerskål står til venstre for Lindemann under lamplen.

Minimal aldersslitage, bl. a. minimale afslag på emalje. Bund med indridsninger.

Russisk tema, 7. december 2020

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

11.000 DKK
10.500 DKK