905/​268

Stor halv flise af keramik dekoreret i blå, grøn og brun med minareter, inskription og design. Iznik, Tyrkiet, 17/18. årh. Ca. 32×39 cm.

Proveniens: Forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934 - d. 2020).

Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK