905/268
Stor halv flise af keramik dekoreret i blå, grøn og brun med minareter, inskription og design. Iznik, Tyrkiet, 17/18. årh. Ca. 32×39 cm.
Proveniens: Forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934 - d. 2020).
Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021
Vurdering
Hammerslag