1834/63
Ubekendt maler, 19. årh.s sidste halvdel
En gammel kone iført hvid kyse og et rødblomstret sjal. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 25,5×20.
Enkelte minimale retoucheringer. Mindre stødmærker og minimale afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 20. august 2018
Vurdering
Hammerslag