899/​1515

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 54”. Spisebord med kubeformet stel af stål. Cirkulær top af flintrullet, lysbroget marmor. Tilhørende tillægsring samt stander af massiv ahorn. Formgivet 1963. Udført 1973 hos E. Kold Christensen, stemplet. H. 65. Diam. 140/210. (2)

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer 1973.

Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 20–21, 112–115 og 179. Litteratur: Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst”, s. 151.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 10. december 2020

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK