2050/​8597

En god sølvbeslået kaukasisk kindjal med typisk greb, dekoreret i filigranarbejde og indlagt med niello med ca. 33 cm. lang tveægget noget udædvanlig klinge med flad midterryg i skede dekoreret som grebet på forsiden med glat niello indlagt bagside. Tilsyneladende ustemplet. Rusland, ca. 1900.

Dertil en lille pyntekindjal med let krummet ca. 15,5 cm. lang tveægget klinge med assymetrisk hulslibning på begge sider i niello indlagt sølvskede med glat bagside. Ej mestermærket, lødighed 84 (1896–1908). (2).

Mindre aldersslitage.

Der kræves en gyldig blankvåbentilladelse fra politiet for at dette emne kan udleveres. Er køberen af dette lot bosat i udlandet, kan udlevering kun ske til autoriseret speditør med våbentilladelse.

Russisk tema, 7. december 2020

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag