Rund søjle af Portasanta marmor. Oprindelig fra øen Chíos, Grækenland. 19. årh. L. 123 cm. Diam. 28 cm.
Portasanta er opkaldt efter den hellige dør af Peterskirken i Vatikanet. Den blev først brugt af de antikke grækere og blev meget udbredt af romerne fra 1. årh. f.Kr., indtil stenbruddet lukkede i byzantinske tider og i århundreder blev deres placering tabt. De gamle stenbrud blev genopdaget på øen Chios, Grækenland, af William Brindley i slutningen af 1800-tallet. Siden da har der været sporadisk udvinding af stenen.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt furniture@bruun-rasmussen.dk
Antikviteter, tæpper og varia, 27. februar 2019