884/​134

Rund søjle af Portasanta marmor. Oprindelig fra øen Chíos, Grækenland. 19. årh. L. 123 cm. Diam. 28 cm.

Portasanta er opkaldt efter den hellige dør af Peterskirken i Vatikanet. Den blev først brugt af de antikke grækere og blev meget udbredt af romerne fra 1. årh. f.Kr., indtil stenbruddet lukkede i byzantinske tider og i århundreder blev deres placering tabt. De gamle stenbrud blev genopdaget på øen Chios, Grækenland, af William Brindley i slutningen af 1800-tallet. Siden da har der været sporadisk udvinding af stenen.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt furniture@bruun-rasmussen.dk

Antikviteter, tæpper og varia, 27. februar 2019

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK