1824/​8652

Russisk kagefad af rubinrødt glas, dekoreret med bladværk i guld. 19. årh. Diam. 22.

Proveniens: Johan Poul Quaade (f. København 1888, d. s.s. 1958) og hustru, Xenia Ilinitchnaja Solonina (f. Kiev 1895, d. København 1986). Herefter deres efterkommere til i dag.

Johan Paul Quaade blev student i 1906 og uddannet indenfor handel i faderens firma. Han arbejdede først i London 1908–1909, og rejste derefter til Sibirien i februar 1910. Her startede han som assisterende leder i Kargat, men blev i 1911 udnævnt til filialbestyrer for det Danske firma “Det Sibiriske Kompagni” i Minusinsk-Yenesei regionen, og foretog adskillige rejser til Mongoliet, hvor der blev åbnet flere filialer. Han forblev i denne stilling til 1916. Han mødte her sin senere kone Xenia Ilinitchnaja Solonina som var datter af statsråd, politiprefekt og godsejer Ilija Solonina. Johan Poul Quaade og Xenia blev viet i Minusinsk i 1913. I 1916 flyttede ægteparret til St. Petersborg, hvor han blev direktør for “Det Sibiriske Kompani”s afdelinger i Europa og Rusland, men forlod St. Petersborg i 1918 ifm. den russiske revolution.

I 1919 bosatte parret sig i Istanbul og i 1925 i Riga, hvor han etablerede sit eget firma handel indenfor mejerisektoren mellem Danmark og Rusland. I 1938 flyttede familien tilbage til Danmark, og bosatte sig i huset på Niels Andersensvej 64, Hellerup. Her indrettede de sig med et fornemt indbo, indkøbt i bl. a. Letland og Rusland.

Mindre slidt guld.

Russisk tema, 11. juni 2018

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK