1722/548
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“JH 581”. Bordspejl af teak med skråtstillet aftageligt spejl. Designet til Ry Møbler i 1951–52. Stemplet Hans J. Wegner 1980. Udført hos snedkermester Johannes Hansen, København. H. 30/41. B. 25,5. D. 24.
Litteratur: Bygge og Bo, Hefte 1, forår 1952, side 31.
Litteratur: Johannes Hansen katalog april 1965.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Moderne kunst og design, 30. maj 2017
Vurdering
Hammerslag