1722/​548

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“JH 581”. Bordspejl af teak med skråtstillet aftageligt spejl. Designet til Ry Møbler i 1951–52. Stemplet Hans J. Wegner 1980. Udført hos snedkermester Johannes Hansen, København. H. 30/41. B. 25,5. D. 24.

Litteratur: Bygge og Bo, Hefte 1, forår 1952, side 31.

Litteratur: Johannes Hansen katalog april 1965.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.

Moderne kunst og design, 30. maj 2017

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag