1710/​79

Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse

Blomstermotiv med stokroser, riddersporer, stedmoderblomster og kongelys. Usigneret. Vandfarve på papir. Lysmål 140×122.

Enkelte hvide penselstrøg langs øverste rammekant. Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier og møbler, 6. marts 2017

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag