1710/79
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse
Blomstermotiv med stokroser, riddersporer, stedmoderblomster og kongelys. Usigneret. Vandfarve på papir. Lysmål 140×122.
Enkelte hvide penselstrøg langs øverste rammekant. Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier og møbler, 6. marts 2017
Vurdering
Hammerslag