2249/546
Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)
Armstol med stel af palisander, betrukket i sæde med rødbrunt skind. Model 62. Designet 1962. Udført hos J. L. Møller, Højbjerg i 1960'erne.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Let løse samlinger i front. Senere skindbetræk.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag