1847/​1601

“Dobbeltriflet” bestik samt nogle få “Gammelriflet” bestik. Forskellige mestre. Danmark 19.-20. årh. Vægt ekskl. dele med stål ca. 2565 gr. (80)

Bestående af: 8 middagsknive, 15 middagsgafler (L. 20,5–21,5 cm.), 6 middagsskeer (L. 20–21,5 cm.), 7 frokostknive, 13 frokostgafler (L. 17–18 cm.), 14 frokostskeer (en gammelriflet), 6 kagegafler, 11 teskeer (5 gammelriflet, 6 dobbeltriflet).

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Overvejende med gravering.

Varia, 22. november 2018

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK