Lorenz Frølich (f. København 1820, d. Hellerup 1908)
Studie af to okser til plafondmaleriet “Gefion pløjer jorden i Sverige” på Frederiksborg Slot. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 36,5×55,5.
Plafondmaleriet på Frederiksborg Slot “Gefion pløjer jorden i Sverige” eller “Gefion pløjer Sjælland ud”, er udført i 1882.
Enkelte minimale retoucheringer/ reparationer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020