2137/835
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Grand Prix”. Et sæt på fire stole af lamineret og formbøjet teak. Model 4130. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1972. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre afslag. Et par stole ujævnt falmet og mindre skjolder.
Moderne kunst og design, 14. september 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud