1437/506
Ib Kofod-Larsen (f. 1921, d. 2003)
Et par lænestole med stel af teak, sæde og ryg med cognacfarvet skind. Model DP 9. Formgivet 1950. Udført hos snedkermestrene Christensen & Larsen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med slid, revner, krakeleringer og huller. Porøs skum. Stel i pæn stand. Trænger til ompolstring.
Moderne kunst og design, 9. september 2014
Vurdering
Hammerslag
26 bud