1607/​36

Skotsk Georg III standur i kasse af egetræ med kannelerede kvartsøjler, portalformet urhus flankeret af kannelerede helsøjler urskive af messing graveret med blomster, gennembrudte hjørneornamenter støbt med blomster og fugle, timekrans af tin med romer- og arbertal, sekund- og datoviser. Sign. Wiliiam Small Peterhead. 18. årh.s slutning. H. 215.

Revner i træet. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier og møbler, 15. februar 2016

Ure ▸ Standure

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK